Vyhledávání

Celý intranet Aktuální oblast

petrov.gif

Facebook

Akademický bulletin

Akademický bulletin

Aktuality AV ČR

Antické mýty oslovují čtenáře dodnes. Zaujaly také porotu Magnesie Litery. Cenu NF IOCB Tech Litera za naučnou literaturu tak 24. dubna 2025 převzala Alena Hadravová z Ústavu pro soudobé dějiny AV ČR za knihu Řecké mýty v literární a výtvarné tradici. ...
Pavel Hozák z Ústavu molekulární genetiky AV ČR a ředitel národní výzkumné infrastruktury Czech-BioImaging pro biologické a medicínské zobrazování získal Paul Nakane Prize, která se uděluje jednou za čtyři roky.
Zelení sice zatím příliš neoplývá, v budoucnu se v něm ale odehraje spousta výzkumů. Skleník, který Ústav experimentální botaniky AV ČR otevřel 16. dubna 2025, je vybaven moderními technologiemi, je energeticky úsporný a zároveň šetrný k životnímu prostředí. ...
Ačkoli nevedou týmy ani neusilují o publikování výsledků ve významných vědeckých časopisech, pro pracoviště jsou nepostradatelní. Dlouholetou profesionální práci administrativních a technických pracovníků a dalších zaměstnanců ocenila 14. dubna 2025 Akademie věd ČR děkovnými listy. ...

Vědecká kavárna na Hvězdárně

Nadcházející přednášky

 

 

Přednášky v minulém roce

Prosinec 09. 12. 2024, 17:00 hodin, vstup volný

Téma: Lesy v čase změny: Biomonitorem k pochopení reakce lesů

prof. Dr. Ing. Petr Horáček Ústav výzkumu globální změny AV ČR

Místo: Hvězdárna a planetárium Brno, Kraví hora 522/22, Brno

Přednáška se zaměří na dopady klimatických změn na lesní ekosystémy v Evropě a ČR, se zvláštním důrazem na moderní lesnické postupy. Představíme DendroNetwork, klíčový nástroj, který umožňuje lépe rozumět a reagovat na výzvy současného lesnictví.
Diskutovat budeme o volbě dřevin podle jejich citlivosti na změny prostředí, zejména sucho. Různé druhy dřevin, jako smrk, borovice, buk a dub, mají odlišné úrovně odolnosti vůči suchu, což je důležité pro udržení zdraví lesů. Růstová reakce dřevin slouží jako přímý indikátor stresových faktorů, jako jsou degradace stanovišť nebo změna klimatu. Tento biomonitoring umožňuje aktuální analýzu stavu lesů v reálném čase a hraje klíčovou roli v pochopení reakcí lesů na klimatické změny. To nám pomáhá navrhovat efektivní adaptační strategie pro zachování ekosystémových funkcí lesů.
S rostoucími průměrnými teplotami a změnami v rozložení a načasování srážek dochází k významnému stresu lesních dřevin, zejména kvůli suchu. Tento stres oslabuje odolnost dřevin vůči škůdcům a chorobám, což vede ke zvýšenému úhynu stromů a snížení produktivity lesů. Rostoucí teploty také ovlivňují areál a rozšíření dřevin v závislosti na jejich odolnosti vůči teplu a suchu. Dochází k výrazným změnám v druhovém složení lesů, což ovlivňuje celkové fungování lesních ekosystémů.
Kombinace sucha a vysokých teplot vede ke zvýšené mortalitě dřevin, protože lesy jsou silně závislé na dostupnosti vody. Lesní ekosystémy jsou velmi citlivé na změnu vodní bilance. Voda hraje ústřední roli ve fyziologických procesech rostlin a její dostupnost ovlivňuje strukturální a funkční změny od jednotlivých buněk až po celé stromy. Znalost těchto procesů je klíčová pro efektivní správu lesů.
Tato přednáška nabídne ucelený pohled na aktuální problémy spojené s klimatickou změnou a lesními ekosystémy a poskytne vědecké poznatky pro efektivní přizpůsobení se těmto změnám.

 

Listopad 11. 11. 2024, 17:00 hodin, vstup volný

Téma: Kvantové počítače: naděje i hrozba

Mgr. Martin Friák, Ph.D. Ústav fyziky materiálů AV ČR

Místo: Hvězdárna a planetárium Brno, Kraví hora 522/22, Brno

Co jsou kvantové počítače a jak se liší od těch normálních? Je v nich velký potenciál, kde nás ale mohou zradit?

 

Říjen 14. 10. 2024, 17:00 hodin, vstup volný

Téma: Zbraně římských legií na našem území

Mgr. Balázs Komoróczy, Ph.D., Mgr. Patrick Bárta Archeologický ústav Brno AV ČR

Místo: Hvězdárna a planetárium Brno, Kraví hora 522/22, Brno

Přednáška pojednává o archeologických dokladech přítomnosti vojsk starověké Římské říše na našem území, s hlavním zaměřením na nálezy součástí výstroje a výzbroje. Mezi nejúčinnější útočné zbraně římských legionářů a jezdců patřily mimořádně kvalitně zpracované meče, často z demaskované ocele. Prohlédneme si jejich objevené příklady a pronikneme též do tajů procesu jejich výroby. V závěru přednášky účastníci mohou též prohlédnout některé unikátní repliky těchto zbraní.

 

Září 09. 09. 2024, 17:00 hodin, vstup volný

Téma: Plínkalinka, nebo okorunka? Stróhátko, nebo vořezávátko? Aneb dokumentace nářečí dříve a nyní

PhDr. Martina Ireinová, Ph.D., a Mgr. Marta Šimečková, Ph.D. Dialektologické oddělení Ústavu pro jazyk český AV ČR, Brno

Místo: Hvězdárna a planetárium Brno, Kraví hora 522/22, Brno

V dialektologickém oddělení ÚJČ AV ČR v Brně probíhají více než 70 let nářeční výzkumy. Nejvýznamnějším byl dosud poslední celoúzemní výzkum, uskutečněný před půl stoletím, na jehož základě vznikl šestidílný Český jazykový atlas (1992–2011). V první části přednášky se dozvíte, jak tehdy výzkum probíhal, jaké nářeční zajímavosti lze najít v Českém jazykovém atlase a jak nyní dialektologové připravují nový celoúzemní výzkum, do kterého se budete moct zapojit (třeba hned na místě) i vy. Druhá část přednášky bude věnována Archivu zvukových záznamů nářečních promluv, který je v daném oddělení budován od 50. let 20. století a který v současnosti čítá kolem 2 000 nářečních nahrávek, z nichž mnohé mají dnes již historickou hodnotu. Představeny budou počátky archivu, jeho postupné rozšiřování, současný způsob archivace nahrávek a také nový intenzivní sběr dat v návaznosti na aktuální projekty oddělení.

 

 

Archiv přednášek