Vyhledávání

Celý intranet Aktuální oblast

petrov.gif

Facebook

Akademický bulletin

Akademický bulletin

Aktuality AV ČR

Více než 70 odrůd jablek představuje výstava v Botanické zahradě Liberec, která vznikla ve spolupráci s Ústavem experimentální botaniky AV ČR. Zájemci se zde zároveň dozvědí, co obnáší práce šlechtitelů. Výstavu „Jablko: koktejl chutí“ můžete navštívit do 9. února 2025.
Napsat srozumitelný a dobře strukturovaný odborný text v angličtině může být výzvou i pro ostřílené vědce. Jak na to, poradí zkušení lektoři z Centra akademického psaní, které je součástí Kabinetu studia jazyků při Ústavu pro jazyk český AV ČR. ...
Snímek ohnivě červené látky s tajemně znějícím názvem Zátiší s doxorubicinem od Aleny Braunové zvítězil v jedenáctém ročníku zaměstnanecké soutěže Akademie věd ČR Věda fotogenická. Zároveň si odnesl také Cenu Akademické rady. Jaký je příběh vítězné fotografie?
Od začátku roku 2025 je předsedkyní Československé mikroskopické společnosti Kamila Hrubanová z Ústavu přístrojové techniky AV ČR. Sdružení, které povede, chce zvyšovat úroveň mikroskopických oborů, rozvíjet je a hlavně vzdělávat nastupující vědeckou generaci. ...

prof. MVDr. Eva Baranyiová, CSc.

 

Obecné základy vědecké práce a vědeckého sdělení
 
Úvodní přednáška poukáže na vědu jako hledání pravdy, popíše vědeckou metodu zkoumání jevů přírodních či sociálních. Další téma je věda, komunikace a publikování jako nedílná součást vědeckého bádání. Uvedeme si východiska vědecké práce, hypotézy, pracovní postupy; dále typy vědeckých publikací, poznámky k samotnému psaní. Členění vědecké publikace, typy abstraktů, význam názvu práce budou rozebrány v závěru přednášky. Pro praktickou část můžete připravit a zaslat mi vlastní názvy práce, které si v závěru kurzu rozebereme.
 
 
Publikování v časopise z hlediska editorské praxe
 
Přednáška se soustředí na přípravu srozumitelného textu, uvede řadu příkladů nadbytečných slov, či nesprávného používání odborných výrazů. Většina příkladů bude v angličtině, která je dnes lingua franca vědeckého publikování. Dále se bude zabývat diskriminačními výrazy, spoluprací s překladatelem, přípravou a technickým zpracováním rukopisu pro redakci, častými chybami z pohledu editora. Přiblíží proces posuzování rukopisů, práva a povinnosti oponenta, zdůrazní nutnost korektur i v době počítačové sazby, a rozebere příčiny zamítnutí rukopisů v redakci.
 
 
Plagiátorství a věda; nepřijatelné chování autorů
 
Přednáška upozorní na několik forem nepřijatelného chování ve vědě; jedním z nejrozšířenějších je plagiátorství. Ukáže, jak se lze před tímto nešvarem chránit, jak se s ním v některých zemích nakládá a jak lze plagiáty odhalovat. Představí organizace, které chrání vědu před podvody, ukáže aktuální vývoj v této oblasti.